Taipalsaaren kunnan puhelinnumerot

Yhteystiedot: Puhelin: Sähköposti:
Kunnanvirasto
Kellomäentie 1, 54920 Taipalsaari


kirjaamo@taipalsaari.fi






Hallintopalvelut: Puhelin: Sähköposti:
Hallintojohtaja Jarkko Koho
jarkko.koho@taipalsaari.fi
Hallintosihteeri Satu Tuomela 040 630 4838 satu.tuomela@taipalsaari.fi
Henkilöstöassistentti Taina Heikkonen 040 710 6088 taina.heikkonen@taipalsaari.fi
Laskentasihteeri Sanna Pesu 040 710 6092 sanna.pesu@taipalsaari.fi
Tietohallintoasiantuntija Panu Karhu 040 700 9549 panu.karhu@taipalsaari.fi









Kehittämispalvelut

Kunnanjohtaja Kari Kuuramaa 040 141 7758 kari.kuuramaa@taipalsaari.fi
Maaseutusihteeri (ostop.) Juha Tielinen 0400 228 556 juha.tielinen@taipalsaari.fi






Työllistämisyksikkö

Työllistämisyksikön ohjaaja Jouko Korhonen 040 585 7315 jouko.korhonen@taipalsaari.fi
Työnsuunnittelija 040 671 2802 tyonsuunnittelija@taipalsaari.fi



Siivouspalvelut: Puhelin: Sähköposti:
Siivouspalveluesimies Tuula Munnukka 040 710 6121 tuula.munnukka@taipalsaari.fi
Laitoshuoltajat, Saimaanharjun yhtenäiskoulu 040 586 7901 siivous@taipalsaari.fi
Laitoshuoltajat, Saimaanharjun yhtenäiskoulu 0400 249 383
Niina Virelä, Vehkataipaleen koulu 040 710 6149 niina.virela@taipalsaari.fi
Taru Fromholtz 040 710 6122 taru.fromholtz@taipalsaari.fi
Heidi Haikonen
heidi.haikonen@taipalsaari.fi
Sasichapa Munck 040 710 6130 sasichapa.munck@taipalsaari.fi






Ruokapalvelut Puhelin: Sähköposti:
Ruokapalveluesimies Tiina Hongisto 040 669 4243 tiina.hongisto@taipalsaari.fi
Keskuskeittiö Saimaanharju 040 869 1885 ruokapalvelut@taipalsaari.fi
Keittiö, Saimaanharjun yhtenäiskoulu 040 710 6145 keittio.saimaanharju@taipalsaari.fi
Keittiö, Kirkonkylän koulu 040 710 6153 keittio.kirkonkyla@taipalsaari.fi



Sivistyspalvelut Puhelin: Sähköposti:
Sivistysjohtaja

Hallintosihteeri Piia Pouttu 040 710 6096 piia.pouttu@taipalsaari.fi



Perusopetus Puhelin: Sähköposti:
Saimaanharjun Yhtenäiskoulu 
Ankeriaantie 10, 54915 Saimaanharju


Rehtori Anna-Mari Summanen 0400 151 445 anna-mari.summanen@taipalsaari.fi
Koulusihteeri Tarja Nylund 040 710 6137 tarja.nylund@taipalsaari.fi
Apulaisrehtori Jirka Korhonen 0400 796 218 jirka.korhonen@taipalsaari.fi
Oppilaanohjaaja Jaana Laitinen 040 652 9989 jaana.laitinen@taipalsaari.fi
Opettajainhuone  040 710 6140
Opettajainhuone 040 710 6150
Koulukuraattori Tiia Backman 040 710 6108 tiia.backman@eksote.fi
Erityisopettaja Tiina Rantapuu-Sairanen 040 710 6141 tiina.rantapuu-sairanen@taipalsaari.fi
Erityisopettaja Anu Korhonen 040 710 6142 anu.korhonen@taipalsaari.fi
Erityisopettaja Heidi Taskinen 040 710 6139 heidi.taskinen@taipalsaari.fi
Erityisopettaja Onerva Ruoho 040 710 6143 onerva.ruoho@taipalsaari.fi
Terveydenhoitaja Sonja Karhu 040 749 6248 sonja.karhu@eksote.fi



Vehkataipale Kanavakuja 7, 54960 Vehkataipale

Opettajainhuone 040 673 8282
Rehtori Vesa Pakarinen 040 683 0500 vesa.pakarinen@taipalsaari.fi
Apulaisrehtori Marjo-Riitta Toivari 040 710 6131 marjo-riitta.toivari@taipalsaari.fi



Kirkonkylä Muukkolantie 12, 54920 Taipalsaari

Opettajainhuone 040 710 6151
Rehtori Anna-Mari Summanen 0400 151 445 anna-mari.summanen@taipalsaari.fi
Virka-apulaisrehtori Nina Pakarinen 040 673 4037 nina.pakarinen@taipalsaari.fi
Pienryhmä 1 040 710 6152

040 710 6156
Opettajainhuone 2 040 710 6154
Tuomo Homanen 040 673 6265 tuomo.homanen@taipalsaari.fi
Jaana Valkonen 040 731 4736 jaana.valkonen@taipalsaari.fi
EHA-luokka 040 843 9394



Varhaiskasvatus Puhelin: Sähköposti:
Kiertävä erityislastentarh.op. 040 830 4052
Palvelusihteeri Aila Kukkonen 040 710 6091 aila.kukkonen@taipalsaari.fi



Päiväkoti Satulaiva Kuhatie 1
54915 Saimaanharju


Päiväkodinjohtaja Tiina Mikkola 040 538 4737 tiina.mikkola@taipalsaari.fi
Lastentarhanopettaja Kirsi Hovilehto 0400 508 409 kirsi.hovilehto@taipalsaari.fi
Puuhiset esiopetusryhmä 040 710 6126
Vadelmatalo 040 710 6127
Pieni taika 040 727 7179
Puunhaltijat 040 710 6132
Pilvipaimenet vuorohoito 0400 914 479 Nappulavuori 040 662 1001
Saimaanharjun AP-IP, Noitapillit, Heidi Liutu 040 715 0746 heidi.liutu@taipalsaari.fi
Saimaanharjun AP-IP, Kukkopillit, Raija Pulkkinen 040 673 6368 raija.pulkkinen@taipalsaari.fi



Liljan päiväkoti Muukkolantie 12
54920 Taipalsaari

liljan.paivakoti@taipalsaari.fi
Päiväkodinjohtaja Tiina Mikkola 040 577 9863 tiina.mikkola@taipalsaari.fi
Satakieli esiopetusryhmä 040 710 6133
Pääskynen (3-5v) 040 758 4804
Kivitasku (3-5v) 040 826 3385
Peukaloinen (1-3v) 040 656 5152
Kirkonkylän AP-IP, Tuulenpesä, Ritva Stavén 040 715 0747



Loiskeen päiväkoti, Kanavakuja 7, 54960 Vehkataipale 040 529 2741
Päiväkodinjohtaja Tiina Mikkola 040 577 9863
Vehkataipaleen Esiopetusryhmä 040 529 2741
Päivähoitoryhmä 040 529 2741



Kulttuuri ja vapaa-aika Puhelin:  Sähköposti:
Hyvinvointiluotsi Hanna Bohm 040 669 1007 hanna.bohm@taipalsaari.fi



Nuorisotalo Helmi Kuhatie 3, 54915 Saimaanharju 040 630 9963
Nuorisotyöntekijä Saara Lampinen 040 668 5587 saara.lampinen@taipalsaari.fi
Etsivä nuorisotyöntekijä Mari Silvennoinen 040 674 3755 mari.silvennoinen@taipalsaari.fi
Nuorisotyöntekijä Henna Luukkonen 040 820 3119 henna.luukkonen@taipalsaari.fi



Taipalsaaren kirjasto Kuhatie 3, 54915 Saimaanharju 040 710 6136 kirjasto@taipalsaari.fi
Kirjastovirkailija Päivi Puheloinen
paivi.puheloinen@taipalsaari.fi
Kirjastovirkailija Marjo Hämäläinen
marjo.hamalainen@taipalsaari.fi



Tekniset Palvelut Kellomäentie 1, 54920 Taipalsaari Puhelin:  Sähköposti:
Tekninen johtaja Samuli Kakko 040 774 9252 samuli.kakko@taipalsaari.fi
Hallintosihteeri Päivi Haakonsson 040 648 4428 paivi.haakonsson@taipalsaari.fi



Kaavoitus ja maankäyttö

Maankäyttöinsinööri Antti Hirvikallio 040 835 7826 antti.hirvikallio@taipalsaari.fi



Rakennusvalvonta- ja Lupapalvelut

Rakennustarkastaja Mikko Manninen 040 167 6610 mikko.manninen@taipalsaari.fi
Palvelusihteeri Merja Tikander 040 710 6087 merja.tikander@taipalsaari.fi



Kiinteistöhuolto ja yleiset alueet Puhelin:  Sähköposti:
Tekninen varikko  Rauhamäentie 1, 54920 Taipalsaari

Rakennusmestari Jari Rämä 040 589 0491 jari.rama@taipalsaari.fi
Huoltomies  Markus Suomalainen 0400 593 447 markus.suomalainen@taipalsaari.fi
Huoltomies Pekka Takamäki 040 568 8922
Mittakirvesmies Kari Ahola 040 1678 399 kari.ahola@taipalsaari.fi
Kunnallistekninen asentaja Veli-Matti Kuosmanen 040 1678 418 veli-matti.kuosmanen@taipalsaari.fi
Huoltomies Jari Silván 040 687 7170 jari.silvan@taipalsaari.fi
Liikunta alueiden hoitaja Tommi Holopainen 040 587 2448 tommi.holopainen@taipalsaari.fi
Kunnanpuutarhuri/Toimistoinsinööri Reija Rämä 040 710 6099 reija.rama@taipalsaari.fi



Jätepiste, Rauhamäentie 1, 54920 Taipalsaari
MA 12-18, KE 12-16, PE 7-12
0400 593 447
Kunnallistekniikka ja laitokset

Lämpölaitos, Kuhatie 10, 54915 Saimaanharju 05 - 4142653
Lämpölaitoksen hoitaja Jukka Loisa 0400 752 346 jukka.loisa@taipalsaari.fi
Lämpölaitos,  Ketveltie, 53950 Lappeenranta 05 - 4165482
Vesilaitos, Kuorepolku, 54915 Saimaanharju

Laitosmies Petri Huttunen 040 501 2544



Päivystys

Päivystävä puhelin virka-ajan jälkeen 0400 156 628
Rakennusvalvonta- ja lupapalvelut

Rakennustarkastaja Mikko Manninen 040 167 6610 mikko.manninen@taipalsaari.fi



Kiinteistö Oy Taipalsaaren asunnot, kellomäentie 1, 54920 Taipalsaari

Hannu Pitkänen 0400 757 581 hannu.pitkanen@taipalsaari.fi



Taipalsaaren Lämpö Oy, Kellomäentie 1, 54920 Taipalsaari

Hannu Pitkänen 0400 757 581 hannu.pitkanen@taipalsaari.fi



Kunnantalon Keittiö 040 710 6100



Toimistot Kunnantalolla

Toimistotyö Hirvonen Oy 040 591 1734
JänisSet, Anne ja Antti Jänis       Fax 477 0109 0400 158 084 Anne Jänis 040-527 3115
Auser Oy Esa Forsblom 040 738 7338
MELA:n asiamies HELENA USKI sopimuksesta 0400 893619
POMO/Länsi-Saimaan kehitt.yhd. Kirkkotie 6 54800 S.taipale 040 578 1882 lansi-saimaa.pomo@saunalahti.fi
Etelä-Karjalan kylät MARJA JUSSILA 050 552 1570 marja.jussila@taipalsaari.fi



Kotiseututalo Röytty, Leikonrannantie 1

Röytyn Navetta

Hevosajopelimuseo 040 779 1976



Etelä-Karjalan Sosiaali- ja terveyspiiri 05-352 000
Terveysasema Muukkolantie 4, 54920 Taipalsaari
Avoinna ma - to 8 - 16 ja pe 8 - 15


Terveysasema ajanvaraus ja neuvonta 05-352 2000
Laboratorio, ajanvaraus ma-pe klo 8-15 05-352 4410



Ilta-, yö- ja viikonloppupäivystys Valto Käkelän katu 1, Lappeenranta
Arkisin klo 16-08, viikonloppuisin ja juhlapyhinä
05-352 5743 Soita ennen päivystykseen tuloa!!!



Hammashoitola Muukkolantie 4, 54920 Taipalsaari
Ajanvaraukset ma-pe klo 8-15
05-352 7059



Vanhusten palvelutalo Myllymäentie 6, 54920 Taipalsaari

Liisa Siitonen 050-521 3385 taipalsaarenvanhustentalory@pp.inet.fi



Etelä-Karjalan Maaseututoimi

Maaseutusihteeri Juha Tielinen 0400 228 556 juha.tielinen@lappeenranta.fi



Lappeenrannan seudun ympäristötoimi

Terveystarkastaja Matti Routakorpi (to klo 9 - 12) 040 518 0868 matti.routakorpi@lappeenranta.fi
Ympäristötarkastaja Eeva-Leena Neuvonen (to klo 13 - 15) 040 510 0259 eeva-leena.neuvonen@lappeenranta.fi



Etelä-Karjalan Pelastuslaitos Rauhanmäentie 1, 54920 Taipalsaari

neuvontapuhelin (05) 616 7020 (virka-aikana)

palomestari Veli-Matti Huuhka (05) 616 7033  veli-matti.huuhka@ekpelastuslaitos.fi






Velkaneuvonta Lappeenranta Kauppakatu 40
velkaneuvontalakimies p. 6162568
Telefax










Kunnanhallitus

Kunnanhallituksen pj Jarmo Turunen
jarmo.turunen@taipalsaari.fi
1. varapj. Mari Hulkkonen
mari.hulkkonen@taipalsaari.fi
2. varapj. Iikko B. Voipio 
iikko.voipio@taipalsaari.fi
Elma Mikkola
elma.mikkola@taipalsaari.fi
Juho Heikka
juho.heikka@taipalsaari.fi
Pekka Wallén
pekka.wallen@taipalsaari.fi
Arja-Liisa Westinen
arja-liisa.westinen@taipalsaari.fi
esittelijä, pöytäkirjanpitäjä kunnanjohtaja Kari Kuuramaa
kari.kuuramaa@taipalsaari.fi






Kunnanvaltuusto toimikaudelle 2017-2021

Kunnanvaltuuston pj Heikki Niiva
heikki.niiva@taipalsaari.fi
1. varapj. Osmo Laine
osmo.laine@taipalsaari.fi
2. varapj. Lasse Kähärä
lasse.kahara@taipalsaari.fi



Suomen Keskusta r.p. 

Alve Maiju Myyjä, ratsastuksenohjaaja
maiju.alve@taipalsaari.fi
Heikka Juho Sairaanhoitaja, kriisityöntekijä
juho.heikka@taipalsaari.fi
Kolhonen Sanna Lastentarhanopettaja, esikoulunopettaja
sanna.kolhonen@taipalsaari.fi
Kukkonen Tommi Teknisen työn lehtori, KM
tommi.kukkonen@taipalsaari.fi
Kylämies Kimmo DI
kimmo.kylamies@taipalsaari.fi
Laine Osmo Yrittäjä
osmo.laine@taipalsaari.fi
Pitkänen Taisto Tehtaanjohtaja
taisto.pitkanen@taipalsaari.fi
Tarhonen Jari Prosessihenkilö
jari.tarhonen@taipalsaari.fi
Turunen Jarmo Insinööri, rakennusterveysasiantuntija
jarmo.turunen@taipalsaari.fi
Westinen Arja-Liisa Hammaslääkäri
arja-liisa.westinen@taipalsaari.fi



Kansallinen Kokoomus r.p. 

Heiskanen Anne Luokanopettaja, KM
anne.heiskanen@taipalsaari.fi
Husu Jarkko Toimitusjohtaja
jarkko.husu@taipalsaari.fi
Kähärä Lasse Yrittäjä, eläkeläinen
lasse.kahara@taipalsaari.fi
Voipio Iikko B. Tietokirjailija, valt. lis
iikko.voipio@taipalsaari.fi



Taipalsaari-liikkeen yhteislista

Hulkkonen Mari Hyvinvointialan yrittäjä
mari.hulkkonen@taipalsaari.fi
Kangasmäki Sari Asumisneuvoja
sari.kangasmaki@taipalsaari.fi
Nenonen Harri Yrittäjä
harri.nenonen@taipalsaari.fi
Niiva Heikki Kauppias, ekonomi
heikki.niiva@taipalsaari.fi
Taskila Sari Viiniasiantuntija, myyjä
sari.taskila@taipalsaari.fi
Wallén Pekka LuK, kunnanvaltuutettu
pekka.wallen@taipalsaari.fi



Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue r.p.

Häkkinen Matti
matti.hakkinen@taipalsaari.fi
Haapamäki Turo Tullitarkastaja
turo.haapamaki@taipalsaari.fi
Kankkunen Rauno Autonkuljettaja
rauno.kankkunen@taipalsaari.fi
Mikkola Elma Laitoshuoltaja, eläkeläinen
elma.mikkola@taipalsaari.fi



Perussuomalaiset r.p.

Miikkulainen Titta Toimistopäällikkö, KTM
titta.miikkulainen@taipalsaari.fi



Vihreä liitto r.p

Kurenniemi Eeva Laulupedagogi, ympäristötieteiden yo
eeva.kurenniemi@taipalsaari.fi