Etusivu

Taipalsaaren kunnan työllistämisyksikkö

Työllistämisyksikkö toimii Taipalsaaren entisen sairaalan tiloissa (Taipolis), os. Kirjamoinkaari 50, Saimaanharju

Taipalsaaren kunnan työllistämisyksikön tehtävänä ja tavoitteena on löytää kuntouttavaa työtoimintaa, työkokeilu, palkkatukityötä, koulutusta tai kuntoutusta työttömälle työnhakijalle.

Työllistämisyksikön kautta pitkään työttöminä olleille henkilöille tarjotaan pääsyä heille tarkoituksenmukaisten ja elämänlaatua kohottavien toimenpiteiden piiriin. Tarjoamalla mahdollisuuden monipuoliseen työtoimintaan eri ammattialoilla ja valmiuksia selvittää ammatinvalinta- ja uravaihtoehtojaan sekä mahdollisuuksiaan palata työmarkkinoille tai ohjautua muihin tarkoituksenmukaisiin toimenpiteisiin.

Yhteystiedot

Kellomäentie 1, Taipalsaari

Jouko Korhonen
palveluohjaaja
Jouko Korhonen
040 585 7315 jouko.korhonen@taipalsaari.fi

Kirjamoinkaari 50, Saimaanharju

Ismo Roiha
Erikoissuunnittelija
Ismo Roiha
040 644 9025 ismo.roiha@taipalsaari.fi

Vesa Lainpelto
Työsuunnittelija
Vesa Lainpelto
040 584 7441 vesa.lainpelto@taipalsaari.fi

Eko-Taipolis kierrätysmyymälä

Helena Honkanen
Helena Honkanen
040 356 1881 helena.honkanen@taipalsaari.fi
eko-taipolis@taipalsaari.fi

Esa Lähteenaro
Esa Lähteenaro
040 356 1881 eko-taipolis@taipalsaari.fi

Jakeluauto

Jouni Kontunen
Jouni Kontunen
0401908250 Jakeluauto@taipalsaari.fi