Hävikkiruokaa syntyy, kun kouluissa ja päiväkodissa valmistettua ruokaa jää yli arvioidun tarpeen. Myyntiin tarjottava ruoka on täysin syöntikelpoista ja turvallista käyttää.
– Aloitimme hävikkiruuan myynnin elokuun lopulla. Nyt on hieno mahdollisuus tehdä hyvää hävikkiä vähentämällä ja samalla tutustua edullisesti kuntamme kouluruokatarjontaan, kertoo ruokapalveluesihenkilö Meri Laitinen Taipalsaaren kunnasta.
Taipalsaaren ruokapalveluiden hävikkiruokaa voi ostaa ResQ Club -sovelluksen kautta arkisin klo 12–14 välillä. Ruoat pakataan kahteen kokovaihtoehtoon: 1 litran annos maksaa 5 euroa ja 0,5 litran annos 3 euroa.
Tilaukset maksetaan suoraan ResQ Club -sovelluksessa ja ostetut annokset noudetaan päiväkoti Satulaivasta arkisin klo 14–15.30.
Sovellus näyttää, mitä ruokaa on tarjolla. Ruuan saatavuus vaihtelee päivittäin sen mukaan, kuinka paljon ruokaa jää yli.
ResQ Club on puhelimeen ladattava suomalainen hävikkiruokasovellus. ResQ Club -sovellus ladataan sovelluskaupoista.