6. Päihänniemen puolustusvarustukset
Päihäniemen virkistysalueella on Kummelniemen suuntaan useassa paikassa rannan tuntumassa II maailmansodan aikaisia, Salpalinjaan liittyviä, maahan kaivettuja taisteluhautoja, yhteensä noin kilometrin pituudelta. Kummelniemen suunnassa on myös muutamia korsukuoppia. Alueella on myös useita ampumakuoppia ts. poteroita.
Päihäniemessä on Salpalinjan puolustusvarustuksia. Tarkempaa tietoa ei ole mitkä osat puolustusvarustuksista on kaivettu vuosina 1940–1941 tai vuonna 1944. Varustukset ovat maastossa hyvin näkyvissä ja näkyvät suurimmalta osin myös oheisessa peruskartassa.
Kuva: Salpalinjan puolustusvarustuksia Päihäniemen alueella. Ruskeat alueet ja pisteet ovat muinaisjäännösrekisteriin merkittyjä puolustusvarustuksia. Kulttuuriympäristön palveluikkuna, Museovirasto.
Salpalinjan puolustusvarustusten kaivantoja näkyy rantametsässä Satamahiekalta Pöydänpäänniemen ja Kummelniemen suuntaan, useansadan metrin pituudelta ja Kummelniemen eteläpäässä on suurempia, ilmeisesti korsu tai varastokaivantoja.